Συνάντηση στο Portici Νάπολης Οκτωβρίου 2016, Erasmus+ KA2 ?Journeys of hope: Educational pathways to social inclusion and tolerance?

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ KA2 2016-2018, με τίτλο

?Journeys of hope: Educational pathways to social inclusion and tolerance?

που συμμετέχει από φέτος το σχολείο μας, οι καθηγητές Τούρλας Λεωνίδας και Παρσάλογλου Παρασκευάς έλαβαν μέρος στην πρώτη διεθνή συνάντηση,

από 23 έως και 29 Οκτωβρίου 2016, στο Portici της Νάπολης.

Συμμετείχαν σχολεία από Αυστρία, Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία και Τουρκία.
Η συνάντηση διεξήχθη σε πάρα πολύ καλό κλίμα. Συμφωνήθηκε η πορεία και τα παραγόμενα προϊόντα του προγράμματος για τα δύο επόμενα χρόνια. Εκτός από τις επίπονες συνεδρίες μας δόθηκε η ευκαιρία για πολιτιστικές επισκέψεις στην περιοχή, όπως Νάπολη, Πομπηία, Ερκόλανο και Σορέντο.

Να σημειώσουμε την απίστευτη φιλοξενία των Ιταλών οικοδεσποτών. Περιμένουμε να την ανταποδώσουμε  στην πρώτη συνάντηση με ανταλλαγή μαθητών που θα γίνει στην Αθήνα, το επταήμερο από 14 έως 20 Ιανουαρίου 2017.

Η ομάδα των καθηγητών που συμμετείχαν. Μαζί και η διευθύντρια του Ιταλικού σχολείου.

Ο κ. Τούρλας με τον γενικό συντονιστή Giovanni Santoro επί το έργο

Παράδοση αναμνηστικού δώρου (αγαλματίδιο Αθηνάς) στην διευθύντρια του Ιταλικού σχολείου

Στο χώρο των ανασκαφών του Ercolano, με τους συναδέρφους από την Τουρκία.

Επίσκεψη στη μονάδα παραγωγής του διάσημου τυριού Μοτσαρέλλα (από βουβαλίσιο γάλα)

Η φιλοξενία των Ιταλών οικοδεσποτών ήταν άψογη.